جهانی‌ها

مروری بر گذشته

خرید پودر چاقیخرید محصول

لینک های جذاب

مد

مجموعه : ویکی پدیا

مد

«انسان از دورانی که آگاهانه و با ابرازهای طبيعی و ابتدايی به کار پرداخت ، جامعة نخستين بشری را پی ريخت و در راهی گام نهاد که او را از زندگی حيوانی جدا می ساخت ؛ به شکار حيوانات پرداخت ، از گوشت آنها خوراک و از پوستشان پوشاک تهيه کرد »…


«پوشاک همانند ساير پديده های زندگی از بدو پيدايش در طول تاريخ سير تکاملی خود را طی کرده و از صورت ابتدايی خود بيرون آمده است . اقوام مختلف هر يک بنا به مقتضيات اقليمی ، عادات و روسوم ، مذهب ، درجة فرهنگ و تمدن ، وضع سياسی – اجتماعی – اقتصادی و غيره به تهية لباسهای گوناگون پرداخته و در دوخت و شکل تزئين آن ابتکاراتی از خود نشان داده اند » .
«انسان اوليه از ماهيت پديده های طبيعی که بقای او به آنها وابسته بود ، شناختی نداشت بنابراين آنها را با نيروی فرا طبيعی و جادويی مربوط دانست ، به آنها ايمان آورد و برخی از آنها را مورد پرستش قرار داد . اين پرستش در قالب مراسم و آئين های ويژه ای به اجرا در می آمد . انسان صورتک بر چهره گذاشت و پوششی شبيه به جانواران بر تن کرد تا از اين راه بتواند روح آنها را تسخير کند ، يا با آنها ارتباط معنوی برقرار سازد و برای
موفقيت در شکار يا پيروزی در جنگ از آنان ياری طلبد . آدمی از اين پوشش همچون پشتيبان و حامی جادويی بهره جست .
پديد آمدن پوشاک امری تصادفی يا خواستی فردی نبوده است . پوشاک بر مبنای تفکرات و نيازهای اقليمی ، مادی و معنوی اقوام به وجود آمد و آئينه تمام نمايی از تاريخ زندگی بشر شد و در طی قرون و اعصار در سرزمين های گوناگون شکل گرفت و تحول يافت » .
«عواملی از قبيل آب و هوا ، کار و پيشه ، جنگ ، اکتشاف ، اختراع و انقلاب باعث تغيير و تحول لباس در ادوار گرديده است » .«نظم و هماهنگی پوشاک دوران باستان ، در قرون وسطی جای خود را به شکل و ظاهری شکوهمند دارد . در عهد رنسانس پر زرق و برق شد و صورتی تجملی پيدا کرد ، و سپس در عصر نوين شکل نا مشخص و رمز گونه به خود گرفت . با آغاز جنگ جهانی دوم ، جنگی که بنيان تمدن را تکان داد ، تکامل لباس ، شکلی انقلابی به خود گرفت . لبای که بازتابی ست از توان اقتصادی ، نگرش سياسی ، قابليت های فرهنگی و اجتماعی ، باورهای مذهبی و فلسفی و پايبندهای رسمی و سنتی ، در روند تکامل خود ، زير نفوذ و سيطرة نظام نقشه دار سرمايه قرار گرفت . در اين نظام ، پوشاک جايگاهی ديگر يافت ؛ و به کالا تبديل شد ف و همانند کالا ارزشی دو گانه پيدا کرد . به ديگر
سخن هم بر آورندة نيازهای بشری گرديد و هم محصولی شد برای فروش . پس می بايست نظير هر کالای ديگر ، حداکثر سود آوری را داشته باشد و زمانی به اين هدف دست می يافت که به گونه ای ساخته نشود که مدت زمانی طولانی ، قابل مصرف باشد . ديگر آنکه کالا بايد وسيع ترين بازار ، يعنی بيشترين مصرف کننده و مشتری را دارا باشد .
به اين نيازها ، طراحان و دوزندگان لباس پاشخ گفتند ، آنها با بهره گيری از گرايش مردم به تنوع طلبی و نوع جويی و با استفاده از جريان هايی چون جنگ ، بحران های اقتصادی ، تحولات فرهنگی و سياسی ، طرح های تازه ای را ارائه دادند . بر خلاف سده های پيشين که نوع آوری های خود را در کسوت مانکن های چوبی و مومی لباس بر تن ، به نمايش می گذاشتند ، اکنون به ياری رسانه های گروهی چون سينما و تلويزيون و نشريات مد که بردی کاملاً جهانی دارند ، مورد پذيرش همگان قرار می دهند و از اين راه ، سليقه ای جهانی در شيوة لباس پوشيدن ، پدي آوردند .
ديگر کمتر ملتی را می توان يافت که در حيطة تمدن امروز قرار گرفته باشد و باز بتواند پوشاک سنتی احياناً دست و پاگير خود را کاملاً حفظ کند . چرا که لباس امروز خاص مردمان امروز است ، مردمانی که زمان در زندگی اجتماعی شان عنصری ست تعيين کننده ، و اين نکته ای است که طراحان لباس نيز به آن توجه دارند . لباس ها بر تن راحتند ، سريع پوشيده می شوند ، اغلب پارچه های قابل شست و شو دارند ، دست و پاگير نيستند ، جنبه های زيبايی و هنر در آنها رعايت می شود ، و از همه مهمتر با بودجه های متفاوت نيز امکان دستيابی به آنها وجود دارد .
اينکه در آينده ، چه جنبه هايی به لباس افزوده و چه چيزهايی از آن کاسته خواهد شد ، مقوله ای مجرد نيست و بی ترديد تحولات اقتصادی ، سياسی ، علمی ، فرهنگی و هنری عوامل تعيين کنندة آن خواهد بود و ناگزير ، بازتاب خود را در زمينة پوشاک جلوه گر خواهند ساخت    این مطلب مفید بود ؟


مانتو بازار ، متنوع ترین مانتو ها در اینستاگرام

مانتو بازار ، متنوع ترین مانتو ها در اینستاگرام


مانتو بازار در اینستاگرام بروزترین مانتوهای ایرانی، فالو کنید.

لینک های جذاب

وبگردی

نظرات کاربران

یک پاسخ به “مد”

  1. سارا می‌گه:

    لطفا مطالب جدید ارایشی به ایمیلم بفرست

پاسخ دهید

فال حافظ

مطالب پربازدید

عضویت در خبرنامه

شما کاربران گرامی با عضویت در بخش خبرنامه اینترنتی می توانید تمامی مطالب منتشر شده در جهانی‌ها را در قالب یک ایمیل هر روز در اینباکس خود دریافت نمایید و به این صورت هیچ مطلبی از جهانی ها را از دست نخواهید داد پس همین الان عضویت خود را تکمیل نمایید.
دكوراسيون
دكوراسيون
دانلود فیلم با لینک مستقیم
دانلود فیلم با لینک مستقیم
مبلمان سام اکسون
مبلمان سام اکسون
دانلود آهنگ جدید
‫دانلود آهنگ جدید
اپل
‫اپل‬‎
اس ام اس عاشقانه
اس ام اس عاشقانه
پنل اس ام اس
پنل اس ام اس و نمایندگی پنل اس ام اس