جهانی‌ها

منزل آرا

مروری بر گذشته

لینک های جالب

ساخت وبلاگ

تازه های جهانی‌ها

لینک های جذاب

مد

مجموعه : ویکی پدیا

مد

«انسان از دورانی که آگاهانه و با ابرازهای طبیعی و ابتدایی به کار پرداخت ، جامعة نخستین بشری را پی ریخت و در راهی گام نهاد که او را از زندگی حیوانی جدا می ساخت ؛ به شکار حیوانات پرداخت ، از گوشت آنها خوراک و از پوستشان پوشاک تهیه کرد »…


«پوشاک همانند سایر پدیده های زندگی از بدو پیدایش در طول تاریخ سیر تکاملی خود را طی کرده و از صورت ابتدایی خود بیرون آمده است . اقوام مختلف هر یک بنا به مقتضیات اقلیمی ، عادات و روسوم ، مذهب ، درجة فرهنگ و تمدن ، وضع سیاسی – اجتماعی – اقتصادی و غیره به تهیة لباسهای گوناگون پرداخته و در دوخت و شکل تزئین آن ابتکاراتی از خود نشان داده اند » .
«انسان اولیه از ماهیت پدیده های طبیعی که بقای او به آنها وابسته بود ، شناختی نداشت بنابراین آنها را با نیروی فرا طبیعی و جادویی مربوط دانست ، به آنها ایمان آورد و برخی از آنها را مورد پرستش قرار داد . این پرستش در قالب مراسم و آئین های ویژه ای به اجرا در می آمد . انسان صورتک بر چهره گذاشت و پوششی شبیه به جانواران بر تن کرد تا از این راه بتواند روح آنها را تسخیر کند ، یا با آنها ارتباط معنوی برقرار سازد و برای
موفقیت در شکار یا پیروزی در جنگ از آنان یاری طلبد . آدمی از این پوشش همچون پشتیبان و حامی جادویی بهره جست .
پدید آمدن پوشاک امری تصادفی یا خواستی فردی نبوده است . پوشاک بر مبنای تفکرات و نیازهای اقلیمی ، مادی و معنوی اقوام به وجود آمد و آئینه تمام نمایی از تاریخ زندگی بشر شد و در طی قرون و اعصار در سرزمین های گوناگون شکل گرفت و تحول یافت » .
«عواملی از قبیل آب و هوا ، کار و پیشه ، جنگ ، اکتشاف ، اختراع و انقلاب باعث تغییر و تحول لباس در ادوار گردیده است » .«نظم و هماهنگی پوشاک دوران باستان ، در قرون وسطی جای خود را به شکل و ظاهری شکوهمند دارد . در عهد رنسانس پر زرق و برق شد و صورتی تجملی پیدا کرد ، و سپس در عصر نوین شکل نا مشخص و رمز گونه به خود گرفت . با آغاز جنگ جهانی دوم ، جنگی که بنیان تمدن را تکان داد ، تکامل لباس ، شکلی انقلابی به خود گرفت . لبای که بازتابی ست از توان اقتصادی ، نگرش سیاسی ، قابلیت های فرهنگی و اجتماعی ، باورهای مذهبی و فلسفی و پایبندهای رسمی و سنتی ، در روند تکامل خود ، زیر نفوذ و سیطرة نظام نقشه دار سرمایه قرار گرفت . در این نظام ، پوشاک جایگاهی دیگر یافت ؛ و به کالا تبدیل شد ف و همانند کالا ارزشی دو گانه پیدا کرد . به دیگر
سخن هم بر آورندة نیازهای بشری گردید و هم محصولی شد برای فروش . پس می بایست نظیر هر کالای دیگر ، حداکثر سود آوری را داشته باشد و زمانی به این هدف دست می یافت که به گونه ای ساخته نشود که مدت زمانی طولانی ، قابل مصرف باشد . دیگر آنکه کالا باید وسیع ترین بازار ، یعنی بیشترین مصرف کننده و مشتری را دارا باشد .
به این نیازها ، طراحان و دوزندگان لباس پاشخ گفتند ، آنها با بهره گیری از گرایش مردم به تنوع طلبی و نوع جویی و با استفاده از جریان هایی چون جنگ ، بحران های اقتصادی ، تحولات فرهنگی و سیاسی ، طرح های تازه ای را ارائه دادند . بر خلاف سده های پیشین که نوع آوری های خود را در کسوت مانکن های چوبی و مومی لباس بر تن ، به نمایش می گذاشتند ، اکنون به یاری رسانه های گروهی چون سینما و تلویزیون و نشریات مد که بردی کاملاً جهانی دارند ، مورد پذیرش همگان قرار می دهند و از این راه ، سلیقه ای جهانی در شیوة لباس پوشیدن ، پدی آوردند .
دیگر کمتر ملتی را می توان یافت که در حیطة تمدن امروز قرار گرفته باشد و باز بتواند پوشاک سنتی احیاناً دست و پاگیر خود را کاملاً حفظ کند . چرا که لباس امروز خاص مردمان امروز است ، مردمانی که زمان در زندگی اجتماعی شان عنصری ست تعیین کننده ، و این نکته ای است که طراحان لباس نیز به آن توجه دارند . لباس ها بر تن راحتند ، سریع پوشیده می شوند ، اغلب پارچه های قابل شست و شو دارند ، دست و پاگیر نیستند ، جنبه های زیبایی و هنر در آنها رعایت می شود ، و از همه مهمتر با بودجه های متفاوت نیز امکان دستیابی به آنها وجود دارد .
اینکه در آینده ، چه جنبه هایی به لباس افزوده و چه چیزهایی از آن کاسته خواهد شد ، مقوله ای مجرد نیست و بی تردید تحولات اقتصادی ، سیاسی ، علمی ، فرهنگی و هنری عوامل تعیین کنندة آن خواهد بود و ناگزیر ، بازتاب خود را در زمینة پوشاک جلوه گر خواهند ساخت

لینک های جذاب

وبگردی

نظرات کاربران

1 پاسخ به “مد”

  1. سارا می‌گه:

    لطفا مطالب جدید ارایشی به ایمیلم بفرست

پاسخ دهید

خرید پستی ساعت آل استار 2014

خرید پستی عینک

خرید پستی ساعت پاریس

سیمیا,آپلیکیشن سیمیا,simya

مطالب پربازدید

خرید پستی ساعت جی شاک

خرید پستی ساعت بند چرمی الیزابت

پیشنهاد سردبیر

عضویت در خبرنامه

شما کاربران گرامی با عضویت در بخش خبرنامه اینترنتی می توانید تمامی مطالب منتشر شده در جهانی‌ها را در قالب یک ایمیل هر روز در اینباکس خود دریافت نمایید و به این صورت هیچ مطلبی از جهانی ها را از دست نخواهید داد پس همین الان عضویت خود را تکمیل نمایید.
خرید شارژ ایرانسل
خرید شارژ ایرانسل
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
تبادل لینک
تبادل لینک
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
لباس ، کیف ، کفش
لباس ، کیف ، کفش
خرید گیفت کارت
خرید گیفت کارت
دوربین مداربسته
دوربین مداربسته
هولوگرام
هولوگرام
دانلود آهنگ های جدید
دانلود آهنگ های جدید